Ana sayfa Gündem Sokağa Çıkma Yasağında Hastaneye Gidebilir miyim?

Sokağa Çıkma Yasağında Hastaneye Gidebilir miyim?

70 views
0

Son zamanlarda artan Corona virüs vakalarını azaltmak için devletler bir takım önlemler almıştır. Bu önlemlerin başında sokağa çıkma yasağı gelmektedir. Bazı günler belirli yaş grubundaki insanlar sokağa çıkamazken bazı günler tüm insanlara sokağa çıkmak yasaktır. Ülkemizde de uygulanan sokağa çıkma yasağında hastaneye gitmek isteyen insanlar ne yapacağını bilmemektedir. Sokağa çıkma yasağında hastaneye gitmek zorunda olan vatandaşlar ne yapmalıdır?

Sokağa Çıkma Yasağında Hastaneye Nasıl Giderim?

Sokağa çıkma yasağında hastaneye gitmesi zorunlu olan vatandaşlar yasaktan muaf olup hastaneye gidebilmektedir. Peki zorunlu durumlar nelerdir?

Yayımlanan genelgeye göre zorunlu sağlık randevusu olan vatandaşlar istisna kapsamında olduğunu  belgelemek suretiyle yasaktan muaf olacaktır.

Ayrıca hastaneden taburcu olduğunuz saatlerde yasak var ise yine bu yasaktan muaf sayılacaksınız.

Sokağa Çıkma Yasağında Acil Servise Gidebilir Miyim?

Sokağa çıkma yasağının bulunduğu saatlerde genelgeye göre hastaneye gitmek yasaktır. Acil olarak hastaneye gitmesi gereken vatandaşların 112 Acil Servisi araması gerekmektedir.

Hastaneden Randevu Aldığım Saatte Sokağa Çıkma Yasağı Var. Ne Yapmalıyım?

Daha önceden aldığımız randevumuz sokağa çıkma yasağına denk geldiyse ne yapmalıyım? Randevum iptal olur mu? Gibi sorular son zamanlarda cevabı en çok merak edilen sorulardır.

Eğer randevunuz var ise sokağa çıkma yasağından muaf olacaksınız. Fakat randevunuz olduğunu gösteren bir belgeye sahip olmalısınız.

Hastaneden Taburcu Olduğum Saatte Sokağa Çıkma Yasağı Var. Eve Gidemeyecek Miyim?

Sokağa çıkma yasağından önce hastaneye gittiniz ve hastaneden çıkış saatiniz / taburcu olduğunuz saatiniz sokağa çıkış yasağına denk geldiyse ne yapmalısınız? Eğer hastaneden çıkış saatinizde sokağa çıkma yasağı varsa panik yapmamalısınız. Çünkü hastaneden taburcu olduğunuz saat sokağa çıkma yasağına denk gelse bile eve gidebileceksiniz. Çünkü hastaneden taburcu olan vatandaşlar eve gitmek için yasaktan muaf olacaktır.

Kimler Sokağa Çıkma Yasağından Muaftır?

-TBMM Çalışanları ve Üyeleri

-Çalışma izni bulunanlar

-Zorunlu sağlık randevusu bulunanlar

-ÖSYM tarafından yapılan sınavlara katılacak olup bunu belgeleyenler

-Seyahat izni bulunanlar

-Askerlik hizmetini tamamlayıp evine geri dönecekler

-Birinci derece yakını vefat edenler

-Ceza İnfaz Kurumundan salıverilenler

Sokağa Çıkma Yasağına Uymazsam Ne Olur?

Sokağa çıkma yasağında yasağa uymayıp dışarı çıkanlar beklediğinden daha büyük cezalarla karşı karşıya kalabilirler. Bu cezalar tespit edilme sayınız arttıkça büyüyecektir. Eğer ilk kez yasağa uymayıp dışarı çıkarsanız ve tespit edilirseniz 3150 TL para cezası alacaksınız. Eğer ikinci kez yakalanır iseniz tekrardan 3450 TL para cezası alacaksınız ve üstüne hakkınızda hukuki işlem uygulanacaktır. Bu ceza ise iki aydan bir yıla kadar olan hapis cezasıdır.  ( Türk Ceza Kanunu > Bulaşıcı Hastalıklara ilişkin Tedbirlere Aykırı Davranma > 195. madde > ‘Yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.’)


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here