Ana sayfa Gündem Hayvan Yetiştiricilerine Yem Desteği

Hayvan Yetiştiricilerine Yem Desteği

1.512 views
0

Tarım ve Orman Bakanlığı, Hayvancılık Genel Müdürlüğü geçtiğimiz gün yaptığı duyuru ile hayvancılıkla uğraşan küçük işletmelere yem desteği uygulama planını İl ve İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüklerine gönderdi. Covid 19 salgını nedeniyle yem tedarikinde güçlük yaşayan küçük işletmelere eğitimin sürdürülebilmesi için yem desteği verilecek. Yem desteğinden kimler nasıl faydalanacak? Yem desteğine nasıl başvurulacak? Hayvancılıkla uğraşan çiftçinin merak etti sorular.

Yem Desteği Ne Kadar Yapılacak?

Yem desteği Covid-19 salgınında tedarikinde zorluk yaşayan çiftçilere bir defalığına verileceği yapılan açıklamalar arasında. Salgın sırasında artan yem fiyatları, maliyetlerin yükselmesi nedeniyle hayvancılıkla uğraşan küçük işletmelerin bu durumdan olumsuz etkilenmelerini önlemek amacıyla sığır başı 65 TL, küçükbaş hayvanlara ise  hayvan başı 6,5 TL yem desteği verilecek. Burada hayvan sayıları da sınırlı tutulmuş. Anaç sığır, besilik erkek sığırı yetiştirenler 20 hayvana kadar hayvan başı 65 lira alacak. Küçükbaş hayvan yetiştiricileri ise 50 küçükbaş hayvana kadar hayvan başı 6,5 TL yem desteğini bir defaya mahsus alacak.

2020 Yılı Yem Desteği

Bakan adına Genel Müdür Yardımcısı Burhan Demirok’un imzaladığı yem desteği uygulama planının uygulanması ile sonuçlarının bakanlığa gönderilmesi istendi. Temmuz ayında 2749 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile küçük kapasiteli Büyükbaş ve Küçükbaş hayvan işletmelerine 2020 yılında yapılacak olan yem desteği ile ilgili hususlar açıklanmıştı. Bu aşamada anaç sığırlar için ve besilik erkek sığırlar için başvuru şartları da bu karar eşliğinde hayvancılıkla uğraşan küçük işletmelere duyurulmuştu.

Küçük işletmelerin yem desteğinden faydalanabilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığının sisteminde öncelikli olarak kaydınızın olması gerekiyor.


Önceki makaleKredi Borcu Öğrenme
Sonraki makaleKredi Kartım Hangi Şubeye Ait
Kamu Yönetimi, Büro Yönetimi ve Asistanlığı ile Fotoğraf ve Sinema okuyan yazar Turan AY profesyonel fotoğrafçılığın yanında 18 yıldır yazarlık yapmaktadır. Bir çok kurum ve kuruluştan almış olduğu seminerler ile sertifikaları mevcut. Özellikle finans sektöründe finansal sorunlar açısından yaptığı araştırmaları ön plana çıkmıştır. Halen Anadolu Üniversitesi İş Güvenliği ve Uzmanlığı ile Atatürk Üniversitesi Gazetecilik ve Yeni Medya bölümünde eğitim görmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here