Ana sayfa Gündem 2021 Araç Muayene Ücretleri Belirlendi

2021 Araç Muayene Ücretleri Belirlendi

351 views
0

Yeni yıl ile birlikte milyonlarca araç sahibini ilgilendiren araç muayene ücretleri de güncellenen değerlendirme oranları içerisine girdi. Aracını muayene ettirmek isteyen kişiler 1 Ocak tarihinden itibaren yeni ücretler ile hizmet almaya başladı. Güncel olarak araçlarını muayene ettirmek isteyenler aracın cinsine göre 189,98 ile 503,86 Lira aralığında bir ücret ödemek zorunda kalacak.

Yeni Ücretler 189,98 ile 503,86 TL Arasında

Ocak 2021 tarihine adım atmamız ile birlikte araç muayene ücreti yeni tarifesi yeniden değerlendirmek oranlarında artırıldı ve KDV dahil olarak 189,98 ile 503,86 Lira aralığına yükseldi. Karayol taşıma Kanunu ve Karayolu Trafik Kanunu ile yönetmeliklerinde belirtildiği üzere belge, ceza ve muayene ücretleri de yeni yıla girmemizle tekrar değerleme oranlarına getirildi. 2021 yeni değerleme oranı ise yüzde 9,11 oranında oldu.

Aracın Cinsine göre Muayene Ücretleri

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile KDV dahil muayene ücretleri şu şekilde belirlendi.

  • Kamyon, otobüs, çekici ve tankerlerde 462,56 TL’den 503,86 TL ye çıkarıldı.
  • Otomobil, Kamyonet, Minibüs, Özel Amaçlı taşıt, Römork, arazi taşı ise 342,2 TL den 372,88 TL ye çıkarıldı.
  • Traktör, motorlu bisiklet ve motosikletlerde ise 174,64 TL den 189,98 Liraya çıkarılan değerleme ücretlerine ulaştı.

Muayene Süresini Geçirenlerde Ücret Ne kadar?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 35 nci maddesine göre muayene süresini geçiren araçlar için geciken her ay için muayene ücreti % 5 oranında fazlasıyla alınıyor. Yine KDV dahil olan bu fiyattan aracın ağır kusurlu yada emniyetsiz olarak belirlenmesi halinde araçlar onay alamıyor. Trafiğe çıkış için onaylanmayan araçlar son başvuru tarihinden itibaren 1 ay içerisinde tekrar muayene yaptırabiliyor. Bu süreyi geçirenler ise araçlarına tekrar ücret ödemek zorunda kalıyor.

Muayene Ücreti Kredi Kartıyla Ödenmeye Başladı mı?

Yıllardır araç sahiplerinin talepleri arasında olan araç muayene ücreti tahsilinde kredi kartının kullanılması için çalışmalar yapıldığı geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından açıklanmıştı. Ancak güncel olarak bu hizmete TÜVTÜRK henüz girmedi. Bu nedenle yaptıracağınız aracın muayene ücretini nakit olarak ödemek zorundasınız. Ayrıntılı olarak TÜVTÜRK Muayene ücreti kredi kartıyla ödeniyor mu vatandaş merak ediyor.

Araç Muayene ücreti ödemek için TÜVTÜRK veznelerini kullanan vatandaşlar yine aynı araçların egzos muayenelerini farklı yerlerde de yaptırabiliyor.


Önceki makaleYine Cezaevi Kavşağı Yine Kaza. Yer Antalya
Sonraki makaleAntalya’da Koca Dehşeti Ölüm Getirdi
Kamu Yönetimi, Büro Yönetimi ve Asistanlığı ile Fotoğraf ve Sinema okuyan yazar Turan AY profesyonel fotoğrafçılığın yanında 18 yıldır yazarlık yapmaktadır. Bir çok kurum ve kuruluştan almış olduğu seminerler ile sertifikaları mevcut. Özellikle finans sektöründe finansal sorunlar açısından yaptığı araştırmaları ön plana çıkmıştır. Halen Anadolu Üniversitesi İş Güvenliği ve Uzmanlığı ile Atatürk Üniversitesi Gazetecilik ve Yeni Medya bölümünde eğitim görmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here